CMR Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

CMR Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan nakliyat firmalarını yaptıkları taşımalar ile ilgili olarak CMR Konvansiyonu’ndan kaynaklanan hukuki sorumluluklarını, poliçede belirtilen şart ve limitler ile teminat altına alan poliçedir.

CMR Konvansiyonu (Convention Marchandise Routier):

Karayolu ile uluslararası eşya taşıma sözleşmesine ilişkin anlaşmadır. Türkiye’nin de taraf olduğu ve bu anlaşmaya imza atmış herhangi bir ülkeden ya da ülkeye karayolu ile yapılan ticari mal taşımalarında, taşıyıcının yük sahibine olan sorumluluğunun sınır ve çerçevesini çizen uluslararası bir anlaşmadır.

POLİÇE ÇEŞİTLERİ

Tek Yön CMR Poliçesi:

Adı üzerinde tek yön için (yükleme yerinden boşaltma yerine kadar) teminat verir. Araç yola çıkarken mutlaka bildirim yapılması gerekir ve bildirim başına prim ödenir. Araç varış yerinde boşa çıktıktan sonra dönüşte tekrar yük alacaksa tekrar bildirim yapılması gerekir.

Global CMR Poliçesi:

C2 listesine kayıtlı araçlar için aylık olarak plaka başına prim ödenir. Poliçe başlangıcında bir defaya mahsus olmak üzere sigortalanacak araç listesinin beyan edilmesi ve poliçe süresince araç plaka listesine ait araç giriş-çıkışlarının bildirilmesi yeterlidir. Talep edilmesi halinde Uluslararası taşımaların yanı sıra Yurtiçi (Türkiye içerisinde başlayıp biten) taşımalar da teminat altına alınabilmektedir.

Ciro Bazlı CMR Poliçesi:

Navlun faturası kesilen ve yıllık taşıma cirosuna yansıyan her türlü karayolu taşımasını teminat altına alır. C2 Listesine kayıtlı olsun olmasın özmal ve kiralık araçlarla yapılan tüm taşımaları kapsar. Uluslararası taşımaların yanı sıra Yurtiçi (Türkiye içerisinde başlayıp biten) taşımalar da teminat altındadır. Yıllık taşıma cirosu üzerinden belirlenecek bir % oranında prim ödenir.

Daha detaylı bilgi için bizlerle irtibat kurabilirsiniz.


cmr taşıyıcı sorumluluk sigortası
cmr taşıyıcı sorumluluk sigortası

Bize Ulaşın